MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Toros Üniversitesi Mühendislik Fakültesi kendi konusunda iyi yetişmiş, mesleğinin gerektirdiği fen ve matematik, mühendislik bilimleri ve kendi mühendislik alanının bilgilerine hakim, problemlere yalnız teknik açıdan değil, sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan bakan, takım çalışmasına yatkın, İngilizce’ye hakim, iletişim becerileri yüksek, meslek etiğine bağlı, dünya vatandaşı mühendisler yetiştirmeyi amaçlar.
Mühendislik programları hazırlık sınıfı hariç dört yıllık programlar olup bu programlardan mezun olanlar mühendis ünvanı ve lisans diploması alırlar.
Toros Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aktif öğrenme yöntemleri kullanılarak, uygulamaya dönük ve proje bazlı olarak yapılır. Öğrenci yaparak öğrenir. Bu amaçla ders programında yer alan derslerin birçoğu uygulamalı derslerdir. Programda ayrıca proje dersleri bulunur.
Mühendislik programlarının önemli bir bileşeni deneyimsel (experiential) öğrenmedir. Deneyimsel öğrenme öğrencinin çalışma yaşamının içine girerek öğrenmesidir. Deneyimsel öğrenme endüstri stajı, co-op (bir çeşit uzun süreli staj), endüstri ile proje yapma gibi biçimlerde yapılır.
Mühendislik ders programları temel fen ve matematik dersleri, ortak mühendislik dersleri, kendi mühendislik alanının dersleri, sosyal bilimler dersleri, bilgisayar ve iletişim becerilerine yönelik dersler, İngilizce dersleri ve serbest derslerden oluşur.
2024-2025 akademik yılında şu programlar açılmaktadır:
- İnşaat Mühendisliği (%100 Türkçe)
- Endüstri Mühendisliği (%100 Türkçe)
- Elektrik-Elektronik Mühendisliği (%100 Türkçe)
- Yazılım Mühendisliği (%100 İngilizce)